POMAGAMY W KOMPLETOWANIU DOKUMENTÓW I WYPEŁNIANIU WNIOSKU O NIEPEŁNOSPRAWNOŚĆ
Orzecznictwo o niepełnosprawności skierowane jest do wszystkich osób poszkodowanych – zarówno w wypadkach, jak i innych sytuacjach losowych, które chcą uzyskać prawne poświadczenie statusu osoby niepełnosprawnej. Posiadanie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności umożliwia korzystanie z przewidzianych świadczeń i ulg, m.in. rent, zasiłków, odliczeń podatkowych, ulgowych przejazdów, rehabilitacji czy pobytu w ośrodkach pomocy. Pozwala ukierunkować dalszą ścieżkę terapii i rehabilitacji osoby niepełnosprawnej, bądź jej opiekunów.
W celu uzyskania orzeczenia o stopniu niepełnosprawności należy wypełnić odpowiedni wniosek oraz skompletować dokumentację medyczną, co nie jest rzeczą łatwą. Dlatego też specjaliści z FUNDACJI PODARUJ DOBRO pomogą Państwu we wszystkich kwestiach formalnych oraz urzędowych. Zorganizują również dowóz osoby niepełnosprawnej na badanie i posiedzenie zespołu orzekającego, w wyznaczonym terminie.
ORZECZENIE O ZNACZNYM STOPNIU NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI
Osoba posiadająca znaczny stopień niepełnosprawności, ze względu na naruszoną sprawność organizmu w większości przypadków jest niezdolna do pracy. Czasem może pracować jedynie w warunkach pracy chronionej. Wymaga również stałej lub długotrwałej opieki i pomocy innych osób, gdyż nie jest zdolna do samodzielnej egzystencji.
Standardy, według których kwalifikuje się osoby do znacznego stopnia niepełnosprawności zawierają kryteria, określające poszczególne skutki naruszenia sprawności organizmu, które powodują:
-
niezdolność do pracy – oznaczającą całkowitą niezdolność do wykonywania pracy zarobkowej z powodu fizycznego, psychicznego lub umysłowego naruszenia sprawności organizmu;
-
konieczność pomocy osób trzecich, czyli całkowitą zależność osoby od otoczenia w kwestiach pielęgnacji, żywienia, prowadzenia gospodarstwa domowego czy kontaktów z otoczeniem;
-
konieczność długotrwałej opieki i pomocy w pełnieniu ról społecznych przez okres powyżej 12 miesięcy.
ORZECZENIE O UMIARKOWANYM STOPNIU NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI
Osoba posiadająca umiarkowany stopień niepełnosprawności, ze względu na naruszoną sprawność organizmu w większości przypadków jest niezdolna do pracy. Czasem może pracować jedynie w warunkach pracy chronionej. Wymaga również czasowej, bądź częściowej opieki i pomocy innych osób, gdyż nie jest w pełni zdolna do samodzielnej egzystencji.
Standardy, według których kwalifikuje się osoby do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności zawierają kryteria, określające poszczególne skutki naruszenia sprawności organizmu, które powodują:
-
czasową pomoc w pełnieniu ról społecznych, czyli zależność osoby od otoczenia w zakresie czynności samoobsługowych, prowadzenia gospodarstwa domowego, współdziałania w procesie leczenia i rehabilitacji czy edukacji;
-
częściową pomoc w pełnieniu ról społecznych, oznaczającą wystąpienie co najmniej jednej z powyższych okoliczności.
ORZECZENIE O LEKKIM STOPNIU NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI
Osoba posiadająca lekki stopień niepełnosprawności, ze względu na naruszoną sprawność organizmu posiada obniżoną zdolność do wykonywania pracy w porównaniu do zdolności, jaką wykazuje osoba o podobnych kwalifikacjach zawodowych z pełną sprawnością psychiczną i fizyczną. Występują u niej również ograniczenia w pełnieniu ról społecznych, jednak można je kompensować przy pomocy przedmiotów ortopedycznych, środków technicznych i pomocniczych.
Standardy, według których kwalifikuje się osoby do lekkiego stopnia niepełnosprawności zawierają kryteria, określające poszczególne skutki naruszenia sprawności organizmu, które powodują:
-
istotne obniżenie zdolności do wykonywania pracy, bądź wydajności pracy na danym stanowisku w porównaniu do osób zdrowych, posiadających podobne kwalifikacje zawodowe;
-
ograniczenia w pełnieniu ról społecznych, czyli trudności w relacjach z otoczeniem;
-
możliwość kompensacji ograniczeń i wyrównywanie dysfunkcji przy pomocy specjalistycznych sprzętów i urządzeń.
Stopień niepełnosprawności danej osoby orzekany jest na czas określony, jeśli poszkodowany pomyślnie rokuje co do poprawy stanu zdrowia, bądź na stałe, w przypadku, gdy nie można liczyć na poprawę.
Jeśli stan zdrowia osoby posiadającej orzeczenie o niepełnosprawności ulegnie zmianie, może ona wystąpić o wydanie nowego orzeczenia, które uwzględni jego poprawę, bądź pogorszenie.