23 września 2022 roku odbyło się pierwsze spotkanie, poświęcone wypadkom komunikacyjnym. Uczestniczyli w nim lekarze, rehabilitanci, prawnicy i policjanci, którzy wyjaśniali słuchaczom jak postępować będąc uczestnikiem wypadku, o jakie świadczenia można się ubiegać czy gdzie szukać pomocy. Wśród zaproszonych gości nie zabrakło przedstawiciela Fundacji Podaruj Dobro. Wydarzenie, będące inicjatywą Sosnowieckiego Szpitala Miejskiego, miało miejsce w Zagłębiowskiej Mediatece.
Wypadki komunikacyjne – tematyka pierwszego spotkania
Zgromadzeni w sosnowieckiej Mediatece mogli wysłuchać wykładu dotyczącego pierwszej pomocy, wygłoszonego przez ratownika medycznego. Dowiedzieli się w jaki sposób postępować podczas wypadku komunikacyjnego i o czym należy pamiętać. Swą prelekcję wygłosili również przedstawiciele straży pożarnej i policji. Nie zabrakło również projekcji filmu przedstawiającego pracę Szpitala Miejskiego w Sosnowcu czy zagadnień związanych z rehabilitacją powypadkową, które poruszyła konsultant krajowa ds. rehabilitacji medycznej, prof. dr hab. n. med. Małgorzata Łukowicz.
Podczas spotkania swój wykład wygłosił również – Daniel Kocur, specjalista z branży reha.Przybliżył on słuchaczom zagadnienia dotyczące rehabilitacji robotycznej, rent powypadkowych czy funansowania rehabilitacji robotycznej. Przedstawił również historie osób poszkodowanych w wypadkach komunikacyjnych, którzy dzięki wiedzy, doświadczeniu i determinacji uzyskali najwyższą w Polsce rentę powypadkową w wysokości 29 tys. zł. miesięcznie czy najwyższą kwotę skumulowaną– prawie 4 mln złotych! Ta część spotkania cieszyła się ogromnym zainteresowaniem ze strony słuchaczy.
– Na dzisiejszym spotkaniu chciałbym przybliżyć sosnowiczanom zagadnienia z rehabilitacji manualnej i robotycznej, a także temat odszkodowań i rent, które się z tym tematem nierozerwalnie łączą. Z mojego doświadczenia wiem, że po wyjściu ze szpitala pacjent zazwyczaj trafia tam gdzie może, a nie tam, gdzie powinien. Chcemy przez akcje społeczne, takie jak właśnie ta, informować osoby i rodziny, co później zrobić. Te zazwyczaj są zdezorientowane całą sytuacją – mówił przed konferencją Daniel Kocur, fundator Fundacji „Podaruj Dobro”. – Na spotkaniu chciałbym przekazać to, jak ważna jest wczesna rehabilitacja i połączenie tej manualnej z robotyczną, co potwierdzają wszystkie badania na świecie. Chcemy powiedzieć o możliwościach uzyskania nowoczesnych rehabilitacji i środków na ich pokrycie. Przybliżymy też działania, jakich podjąć się mogą rodziny poszkodowanych, aby ubiegać się o zasiłek dla opiekuna, rehabilitację domową i darmowe turnusy rehabilitacyjne. To wszystko chcę przedstawić mieszkańcom Sosnowca.
Uczestnicy „Szpitala blisko mieszkańców” aktywnie uczestniczyli we wszystkich blokach i chętnie zadawali pytania. Mamy nadzieję, że w innych miejscowościach już niedługo odbędą się podobne spotkania informacyjne, poruszające niezwykle ważną tematykę jaką są wypadki komunikacyjne.