Otwarcie Centrum Rehabilitacji Dzieci w Budach Głogowskich

  • 6 marca, 2023

3 marca 2023 roku mieliśmy zaszczyt  współorganizować otwarcie i uczestniczyć w uroczystym wydarzeniu zorganizowanym przez ośrodek Donum Corde w Budach Głogowskich. Przedstawiciele Fundacji Podaruj Dobro znaleźli się we wspaniałym gronie – władz samorządowych województwa podkarpackiego, dyrektorów i przedstawicieli różnych instytucji, profesorów, lekarzy i innych specjalistów. To jeden z najnowocześniejszych ośrodków w kraju, który chętnie wykorzystuje technologiczne nowinki, by w ten sposób móc poprawiać jakość życia pacjentów z porażeniem mózgowym, SMA i ciężkimi urazami. Po części oficjalnej nastąpiła sesja popularnonaukowa, podczas której zaprezentowane zostały ciekawe prelekcje.

Donum Corde – jedyna w Polsce placówka wyposażona w egzoszkielet dziecięcy

Ośrodek w Budach Głogowskich to nowoczesna placówka wyposażona w specjalistyczny sprzęt, niezbędny do przeprowadzania rożnego rodzaju terapii zarówno osób dorosłych, jak i najmłodszych Pacjentów. Jako jedyny ośrodek w Polsce i czwarty na świecie, posiada on egzoszkielet dziecięcy Atlas 2030 Marsi Bionics, wykorzystywany podczas rehabilitacji dzieci. To nowoczesne urządzenie, które doskonale sprawdza się w przypadku Pacjentów ze schorzeniami neurologicznymi, po wypadkach komunikacyjnych czy innego rodzaju urazach. Dzięki egzoszkieletowi dzieci mają możliwość chodzenia bez pomocy fizjoterapeuty, który tylko asystuje w tym procesie. Mogą z niego korzystać Pacjenci o wzroście 100-130 cm i masie nie większej niż 35 kg.

Dlaczego egzoszkielet i reedukacja chodu jest tak ważna w rehabilitacji? – Bo ruch to życie – podkreśla prof. dr hab. n. med. Małgorzata Łukowicz, krajowy konsultant ds. rehabilitacji. – Wpływa na spastyczność, na motywację, na układ wegetatywny. Jest to bardzo ważne w ogólnym rozwoju młodego człowieka, gdyż poprawia jego postrzeganie świata czy akceptację samego siebie.

Niezwykle cieszy nas fakt, że najmłodsi Podopieczni Fundacji Podaruj Dobro będą mogli skorzystać z rehabilitacji robotycznej z wykorzystaniem egzoszkieletu właśnie w Donum Corde. Jesteśmy pewni, że pobyt w tym nowoczesnym ośrodku poprawi jakości życia dzieci i młodzieży, którzy potrzebują wsparcia i pomocy w rehabilitacji.

X